Jakie są rodzaje aranżacji wnętrz?
Większość osób urządzając swoje mieszkanie robi to bez określonego stylu. W pomieszczeniach bardzo często można zobaczyć tak zwane pomieszanie z poplątaniem. Jest jednak pewna grupa osób, która przywiązuje dużą uwagę to tego rodzaju zadań i postępują według ogólnie przyjętych zasad. Stylów aranżacji jest kilka. Jakie najczęściej można zobaczyć?
Styl kolonialny – jak to wygląda?
Styl kolonialny to jeden z najciekawszych rodzajów aranżacji wnętrz. Jest to połączenie dekoracji, których pochodzenie zazwyczaj jest powiązane z Afryką lub Azją oraz klasycznej brytyjskiej elegancji. Najczęściej w domach pojawia się dzięki pamiątkom z odległych podróży do egzotycznych krajów, które stanowią niejako zalążek aranżacji kolonialnej.
Taki styl charakteryzuje się przede wszystkim masywnymi meblami, drogimi i szlachetnymi tkaninami, egzotycznymi dodatkami oraz ciemniejszą paletą barw. Dekoracje przeważają ze zdobieniami w cętki i pasy, które potrafią zdominować wystrój pomieszczenia, toteż nie powinno się przesadzać z ich ilością.
Styl nowoczesny – czym się cechuje?
Styl nowoczesny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią mieć w domu wielu dekoracji, wolą prostotę i elegancję. Tym właśnie cechuje się ten rodzaj aranżacji. Na każdym kroku przeważa minimalizm. W takich pomieszczeniach nie znajdzie się sterty książek, wielu pamiątek, czy też innego rodzaju bibelotów.
Główną ideą stylu nowoczesnego jest zorganizowanie możliwie dużo przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego i eleganckiego wyglądu mieszkania. Meble zazwyczaj są ze skory lub prawdziwego drewna. Kolorystyka opiera się na białych barwach oraz drewnianych dodatkach lub w odcieniu szarości.
Styl skandynawski – jakie dodatki się stosuje?
Styl skandynawski jest coraz częściej wybierany przez Polaków. Nic w tym dziwnego, gdyż połączenie naturalnych surowców wykorzystanych do produkcji mebli z funkcjonalnymi rozwiązaniami oraz minimalizmem.
Styl skandynawski cechuje się także kontrastowymi kolorami, na przykład bieli z niebieskim, czy też czerni i szarości. Dodając do tego dekoracje z naturalnych surowców takich jak drewno, bawełna i len można stworzyć iście niesamowitą aranżację.
Styl minimalistyczny – czym się kierować?
Decydując się na aranżację mieszkania w stylu minimalistycznym powinno się kierować zasadą, że im mniej, tym lepiej. Oczywiście nie chodzi o to, żeby nagle wszystko wyrzucić z pomieszczeń. Należy pozbyć się zbędnych dodatków, które nijak się mają do minimalizmu.
Do cech charakterystycznych stylu minimalistycznego na pewno trzeba zaliczyć łagodne barwy, dobrze oświetlone powierzchnie i kanciaste formy. Jest on połączeniem harmonii, odpoczynku i przestronności.