Ogrzewanie kanałowe – najważniejsze informacje

Ogrzewanie kanałowe dosyć często nazywane jest także podłogowym. Jest to świetna alternatywa dla standardowych grzejników, które nie zawsze dobrze komponują się z wystrojem wnętrza. Zyskuje ono coraz szersze grono zwolenników, w szczególności wśród osób, które aranżują mieszkania w nowoczesnym stylu. Co to jest ogrzewanie kanałowe? W jakich pomieszczeniach można je stosować? I jakie ma zalety?

Co to jest ogrzewanie kanałowe?

Jak już zostało wspomniane ogrzewanie kanałowe to system grzewczy, który znajduje się w zagłębieniu podłogi. Wybór odpowiedniego rodzaju grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji, które muszą być podjęte już przed etapem budowy.

Grzejnik kanałowy składa się z wanny grzejnikowej i podłączonych do niej kanałów, które znajdują się poniżej poziomu podłogi. Ogrzane powietrze wydostaje się ponad powierzchnie poprzez specjalne podłużne kratki. Dzięki nim właśnie czuć przyjemny powiew ciepła stąpając po panelach lub płytkach.

Gdzie można umieścić ogrzewanie kanałowe?

Ogrzewanie kanałowe to świetne rozwiązanie do nowoczesnego budownictwa, gdzie królują duże przeszklenia oraz w zabytkowych obiektach, które są gruntownie remontowane. Przez to, że grzejnik nie znajduje się na żadnej ze ścian nie zaburzy on harmonii i stylu aranżacji.

Niestety tego typu ogrzewanie nie nadaje się do bloków mieszkalnych, a w szczególności do tych z wielkiej płyty. Montaż takiego systemu wiąże się z dużą ingerencją w strop, co jest praktycznie niemożliwe do wykonania.

Ogrzewanie kanałowe – jakie ma zalety?

Główną zaletą ogrzewania kanałowego jest to, że grzejniki są schowane pod podłogą, co sprawia, że możliwości aranżacji wnętrza są o wiele większe. Estetyka pomieszczeń jest także niczym niezachwiana. Ponadto na polskim rynku istnieje szeroki wybór kratek, a więc można dopasować podłogę do zaplanowanego wystroju wnętrza.

Kolejną dużą zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła. Zastosowanie takiego systemu bardzo dobrze chroni przed zimnym powietrzem dostającym się do pomieszczenia przez balkon i taras. Dodatkowo tworzy on barierę ochronną dla chłodu z okien, jednak jednocześnie w ich pobliżu nie jest gorąco.

Ogrzewanie podłogowe czy kanałowe?

Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie jednego systemu z drugim. W jaki sposób? W pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój można zamontować ogrzewanie podłogowe. Natomiast kanałowe powinny wtedy znajdować się w salonie oraz innych pomieszczeniach z oknami balkonowymi i tarasami.

Dodaj komentarz