SQUASH

Dwie osoby, piłka i ściana. Nudne? Z pozoru może się takie wydawać, ale właśnie…tylko z pozoru. Squash to jedna z najbardziej dynamicznych dyscyplin sportowych. W ciągu godziny można spalić nawet 1000 kalorii, a nuda w temacie Squsha to pojęcie abstrakcyjne. Dowiedz się, czym jest ten wyjątkowy sport, jak zacząć i co jest potrzebne, aby rozegrać swój pierwszy mecz.  

Czym właściwie jest Squash?

Squash to dyscyplina sportowa, która polega na odbijaniu piłki o ścianę za pomocą specjalnej rakiety. Jest to gra towarzyska, dlatego istotą jest wykonanie takie odbicia, aby w jak największym stopniu utrudnić odebranie piłki przeciwnikowi. Oczywiście wszystko zaczyna się od prawidłowego serwisu jednego z zawodników, którego wyznacza się poprzez obrót rakiety. Serwy wykonuje on do momentu kiedy przegra wymianę, wtedy zaszczyt ten przejmuje drugi zawodnik. Jeden set rozgrywa się do 11 punktów. Każdy kolejny set zaczyna serwisem zawodnik, który wygrał set poprzedni. Podczas wymiany piłka nie może odbić się dwukrotnie od podłogi, ani przekroczyć linii autu. I chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to nudne i proste…uwierz, że takie nie jest. Squash to jedna z najbardziej dynamicznych i wymagających gier towarzyskich. Potrzeba wiele zaangażowania, żeby utrzymać piłkę w grze. Oczywiście dynamika jest największym atutem tej dyscypliny. Regularna gra w Squasha pozwala zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę, poprawić wydolność i koordynację ruchową. Oczywiście oprócz dobroczynnego wpływu na Twoje ciało, Squash wpływa również na Twoje samopoczucie i dobry nastrój. Jest to doskonały sposób na odreagowanie po ciężkim i stresującym dniu. Już podczas pierwszych kilku minut poczujesz, jak rozładowuje się Twoja negatywna energia, a z każdym uderzeniem piłki Twój nastrój będzie się poprawiał. 

Jaki sprzęt jest potrzebny do gry?

Oczywiście jednym z najważniejszych akcesoriów obok piłki jest rakieta. Jej wybór to właściwie kluczowy element jeśli chcesz cieszyć się komfortową grą na wysokim poziomie. Przy wyborze rakiety, najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę to jej waga. Właściwie rakiety do Squasha można podzielić na ciężkie i lekkie. Te pierwsze są bardziej stabilne i pozwalają na mocniejsze uderzenia, rakietami lekkimi natomiast łatwiej jest poruszać i uzyskać bardziej precyzyjne uderzenie. Inne ważne parametry rakiety to kształt i wielkość główki, naciąg oraz wyważenie. Kolejną rzeczą potrzebną do gry jest piłeczka. Piłki do Squasha posiadają oznaczenia w postaci kropek. Ich kolor i liczba określają szybkość piłki. Wbrew pozorom początkującym poleca się piłeczki najszybsze, ponieważ najłatwiej jest je odbić. Dodatkowo do gry w Squaha potrzebujesz odpowiednich butów halowych z niebrudzącą podeszwą i specjalnej odzieży sportowej, przeznaczonej do sportu o wysokiej intensywności.W Decathlonie  znajdziesz wszystkie akcesoria i odzież do gry w squasha, które pomogą Ci dobrze zacząć. 

 Od czego zacząć?

No ale jak zacząć i od czego? Na samym początku musisz znaleźć i zarezerwować dostępny kort, w terminie który Ci odpowiada. Następnie skompletuj cały sprzęt. Rakieta, piłeczki, buty, skarpetki, koszulka, spodenki. Oczywiście przyda Ci się też ręcznik i coś do picia. Rakietę i piłkę możesz wypożyczyć, jednak przy regularnych treningach jest to zwyczajnie nieopłacalne i lepiej zainwestować we własny sprzęt. Warto przed rozpoczęciem gry zapoznać się z podstawowymi zasadami i prawidłową techniką. Możesz do tego wykorzystać filmy instruktażowe, które znajdziesz w sieci lub po prosu popytać doświadczonych zawodników. Poproś ich o wskazówki, na pewno nie odmówią. Ważnym aspektem jest też rozgrzewka. Pamiętaj, aby wykonywać przynajmniej 10-15 minut ćwiczeń przygotowujących organizm do wysiłku. Pozwoli Ci to zminimalizować ryzyko kontuzji i już pierwsze piłki wymieniać jak najbardziej dynamicznie. Na samym początku utrzymanie piłki w grze może być trudne, ale dzięki regularnym treningom na pewno szybko zrobisz postępy. 

Sprzęt profesjonalistów

Aby grać na najwyższym poziomie, potrzebny jest sprzęt najlepszej jakości. Decathlon w swojej ofercie posiada asortyment przeznaczony zarówno dla poczatkujących jak i dla profesjonalistów. Sprzęt z asortymentu sklepu Decathlon, z jakiego korzystają doświadczeni gracze to między innymi:

  • RAKIETA do squasha HYPERFIBRE REVELATION PRO. Jest to rakieta dla zaawansowanych graczy, którzy charakteryzują się dynamicznym i ofensywnym stylem gry. Wzór naciągu zapewnia precyzję i kontrolę nad każdym uderzeniem, a unikalna technologia Aeroskin zmniejsza opór aerodynamiczny, co z kolei zwiększa szybkość i moc rakiety.
  • PIŁKA DO SQUASHA PRO x3. Dedykowana graczom zaawansowanym i średniozaawansowanym. Jest to oficjalna piłka WSF i PSA, którą rozgrywa się wszystkie międzynarodowe turnieje. Piłka ma bardzo niski odskok, a jej chropowata powłoka zapewnia odpowiednią przyczepność.

Squash to niezwykle satysfakcjonująca dyscyplina. Przez amerykański magazyn Forbes, został on uznany za najzdrowszy sport świata. Jest to chyba najlepszy argument, przemawiający za tym, że warto zacząć. Prawda? Pamiętaj tylko o ważnych podstawach takich jak rozgrzewka i dobry sprzęt. Źle dobrana i słabej jakości rakieta może być powodem kontuzji lub bólu ręki. To samo dotyczy butów. Nieodpowiednio dobrane mogą być przyczyną skręconej kostki, czy nawet złamanej nogi. Dlatego zadbaj o wszystkie te aspekty, a będziesz cieszyć się tym cudownym sportem w bezpiecznych i komfortowych warunkach. 

Dodaj komentarz