Dobre rusztowanie budowlane – czyli jakie?
Jak wybrać najlepsze rusztowanie budowlane do budowy domu? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, którzy planują przeprowadzenie bezpiecznych i wysoce efektywnych prac na wysokościach. Są one bowiem niezbędne nie tylko na etapie wznoszenia elementów konstrukcyjnych, ale i w czasie wykańczania budynku. Co kryje się pod określeniem „dobre rusztowanie”? Czym kierować się przy jego wyborze?
Rodzaj rusztowania a jego przeznaczenie
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj dostępnych konstrukcji i wybrać tę, która najbardziej odpowiada charakterystyce przewidzianych prac budowlanych. Nie wszystkie rusztowania używane sprawdzą się w każdym przypadku, choć wiele z rozwiązań obecnych na rynku może pochwalić się szerokim zakresem zastosowania. Mowa chociażby o rusztowaniach ramowych, które z czystym sumieniem można wykorzystać podczas prac elewacyjnych, izolacyjnych czy dekarskich, bez których nie obejdzie się budowa domu jednorodzinnego.
Rusztowania stałe i przejezdne
Przed wyborem rusztowania należy również zastanowić się nad zakresem jego mobilności. W budownictwie bardzo często wykorzystuje się przenośne konstrukcje montowane w sposób stały, zazwyczaj bezpośrednio do ścian budynku, co pozwala zachować optymalną stabilność podczas przeprowadzania prac na wysokościach. Na drugim biegunie znajdują się rusztowania ramowe przejezdne, które dzięki modułowej budowie są niezwykle łatwe w montażu i demontażu. Ogromną zaletą tego typu konstrukcji jest również możliwość zmiany stanowiska pracy bez konieczności jego rozbiórki. Wbrew pozorom rusztowania jezdne to gwarancja bezpiecznych warunków pracy, o ile zostaną zachowane wszelkie środki zachowawcze.
Zobacz także: http://www.dailynet.pl/rusztowanie-budowlane-i-jego-zastosowanie-na-budowie/
Rusztowanie budowlane a jego stan techniczny
Jeśli już zdecydujemy się na konkretny rodzaj rusztowania, pozostaje pozyskanie go ze sprawdzonego źródła. Na polskim rynku nie brakuje firm zajmujących się sprzedażą i wynajmem rusztowań budowlanych, zarówno nowych, jak i używanych, do których należy https://szalbud.pl/. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak w przypadku konieczności jednorazowego zastosowania rusztowań to wypożyczenie konstrukcji wydaje najbardziej opłacalne. Przed dokonaniem transakcji warto jednak dokładnie sprawdzić stan techniczny rusztowania – wszelkie uchybienia mogą skutkować nie tylko opóźnieniem w harmonogramie prac budowlanych, ale przede wszystkim upadkami z dużych wysokości. Bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze, dlatego warto korzystać z usług tylko sprawdzonych dostawców.