Porowatość włosów a pielęgnacja – co warto wiedzieć?
Porowatość włosów wpływa nie tylko na stan naszych włosów, ale czasem także komfort fizyczny z przebywania w swoim ciele. Na szczęście można zadbać o swoje zdrowie także w tym zakresie, stosując odpowiednie kosmetyki, a także przestrzegając ścisłych zasad obchodzenia się z włosami. Jak dbać więc o skóry głowy i co powoduje te wszystkie problemy?
Czym jest porowatość włosów?
Wielu z was pewnie nigdy wcześniej się nie spotkało z takim pojęciem, jak porowatość włosów, która nie oznacza nic więcej, niż niszczenie włosów. Przez porowatość włosów rozumiemy stopień odchylenia łusek, z którego składają się nasze włosy, co jest widoczne w mikroskopijnej skali. Zdrowe włosy charakteryzują się tym, że są niskoporowate, czyli się niespecjalnie łuszczą. Tak zadbany włos jest miękki i gładki, nie puszy się z powodu nadmiernej wilgotność, ale jest też trudny do stylizacji, co jest wbrew pozorom zaletą, bo włos trudny do stylizacji oznacza, że taki włos nie poddaje się chemikaliom i kosmetykom, próbując walczyć o swój naturalny wygląd.
Z drugiej strony mamy włosy charakteryzujące się średnioporowatością i wysokoporowatością. Włosy średnioporowate i wysokoporowate są włosami niezdrowymi, choć oczywiście w pewnych sytuacjach mogą wykazywać również pozytywne cechy. Charakteryzują się łamliwością, puszeniem się pod wpływem wilgotności, przesuszaniem się włosa, łamliwością włosa, a także taka porowatość doprowadza do rozdwajania się końcówek. Z drugiej zaś strony są o wiele podatniejsze na stylizację.
Jak walczyć z nieodpowiednią porowatością?
W walce z porowatością najskuteczniejsze będzie stosowanie odpowiednich zasad higieny naszej skóry głowy, a także odpowiedni wybór kosmetyków. Jeżeli chodzi o wybór, to kosmetyki do włosów, w zależności od swojej marki, potrafią mieć zróżnicowany skład, więc taki specyfik należy przebadać indywidualnie. Jak już znajdziemy takie kosmetyki, które będą pozytywnie działały nie tylko na nasze włosy, ale także nie będą doprowadzać do niszczenia włosa, należy je wybrać do regularnego stosowania i pod żadnym pozorem nie można zmieniać kosmetyków. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa na zmiany, dlatego lekarze zalecają stosowanie jednego i tego samego kosmetyku, do którego nasza skóra głowy zdążyła się przyzwyczaić.
Należy też rozważyć wizytę u trychologa, czyli od lekarza specjalizującego się w chorobach skóry głowy, a co za tym idzie także będzie mógł nam doradzić w sprawie zachowanie odpowiedniej struktury włosów. Taki lekarz będzie mógł nas poinformować o stanie naszych włosów z medycznego punktu widzenia.