Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

obrobka cnc

Obróbka skrawaniem CNC zapewnia precyzyjne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego elementu w krótkim czasie według ściśle określonych parametrów. Jak wygląda cały proces i gdzie ma zastosowanie? Podpowiadamy.

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem CNC to obróbka ubytkowa polegająca na skrawaniu, czyli dokładnym ścinaniu, części obrabianego materiału, np. stali, aluminium, mosiądzu. W efekcie uzyskujemy zamierzony kształt elementu o wysokiej precyzji wykonania, gładkiej powierzchni i idealnej zgodności z projektem.

Ponieważ ta metoda pozwala na perfekcyjne zachowanie parametrów projektu, jest często stosowana w branży elektronicznej, energetycznej, medycznej, motoryzacyjnej, lotniczej i innych gałęziach przemysłu, w których liczy się dokładność. Obróbka skrawaniem CNC przebiega w sposób w pełni zautomatyzowany – operator maszyny sterowanej numerycznie programuje urządzenie i nadzoruje cały proces.

Jak wygląda proces obróbki skrawaniem CNC?

Frezowanie CNC to jeden z najpopularniejszych sposobów, jaki cechuje obróbka skrawaniem we Wrocławiu. Podczas tego procesu narzędzie skrawające jest wprawione w ruch obrotowy, a płaszczyzny, powierzchnie kształtowe, kanaliki, uzębienia, rowki są obrabiane ostrymi narzędziami jedno po drugim. Istnieje kilka technik frezowania w zależności od przyjętych kryteriów obróbki.

Z kolei toczenie CNC polega na kształtowaniu brył obrotowych, tj. kul, wałków, stożków, gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. W trakcie tego procesu materiał jest wprawiony w ruch główny obrotowy, a narzędzie skrawające wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy. Podobnie jak frezowanie, toczenie CNC również można podzielić na kilka sposobów.

Ostatnim etapem jest szlifowanie materiału za pomocą szlifierki wyposażonej w ściernicę. Po obróbce wykonany element charakteryzuje się precyzyjnie oddanymi parametrami i nienagannym wyglądem, dzięki czemu z powodzeniem metoda ta może być wykorzystywana w wielu dziedzinach gospodarki.

Dodaj komentarz