Łuszczyca skóry głowy – jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca skóry głowy to bardzo przewlekła i nastręczają problemy choroba. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm sam atakuje swoje zdrowe komórki. Nie jest to wbrew obiegowej opinii choroba zaraźliwa, ale jest dziedziczna, gdyż wywołują ją nie wirusy, ale uszkodzone geny, przekazane przez przodków. Warto więc nie krępować i tak zestresowanego członka rodziny czy kolegi z pracy, czy ze szkoły swoją zachowawczą postawą. Często bowiem zdarza się, że nie chcemy dotykać chorego, podawać mu ręki czy korzystać z tego samego koca, ręcznika, ściereczki czy pościeli. Jest to tym bardziej uciążliwe, że łuszczyca skóry głowy jest przewlekła i właściwie nieuleczalna, można tylko zmniejszać jej objawy.

Łuszczyca skóry głowy – objawy

Łuszczyca na głowie to choroba, która bardzo szybko się rozwija. Początkowo objawy przypominają łupież, stąd często bywają bagatelizowane, jednak bardzo szybko zaczynają one zaostrzać się. Kolejnym stadium jest swędzenie głowy oraz pojawienie się mocno złuszczających się grudek, przekształcających się w tarczki, pod którymi znajdują się zapalne, czerwono – brunatne ogniska. Po zdrapaniu najczęściej krwawią. Bywa, że dochodzi do wypadania włosów. Więcej na ten temat: https://psorisel.pl/luszczyca-glowy-kompendium-wiedzy/#objawy-luszczycy-glowy

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny

Łuszczyca skóry głowy ma podłoże genetyczne, jednak często jej występowaniu i uaktywnieniu winny jest stres, zmiany hormonalne, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, infekcje wirusowe oraz przyjmowanie niektórych leków. Łuszczycę głowy wywołują niektóre leki, między innymi:

  • lit, stosowany w leczeniu psychiatrycznym
  • leki zawierające salicylany
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne, a więc znane i popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  • leki przeciwmalaryczne
  • B-blokery, wykorzystywane w leczeniu kardiologicznym.

Łuszczyca skóry głowy – leczenie

Łuszczyca we włosach to trudna choroba do leczenia, najpierw należy usunąć złuszczający się naskórek na głowie, a następnie należy użyć preparatów przeciwzapalnych i hamujących silne złuszczanie, są to: kortykosteroidy, dziegieć, cygnolina i witamina D. Najlepszym sposobem na usunięcie łusek jest kompres oliwy z kwasem salicylowym, najlepiej pozostawiony na całą noc pod folią i ręcznikiem. Powoduje zmiękczenie łusek i usunięcie ich bez zdrapywania i ewentualnych ran. W ciężkich przypadkach stosuje się naświetlanie promieniami UV oraz fototerapię i fotochemioterapię. W przypadkach ciężkich stosuje się hospitalizację z rozszerzeniem doustnego aplikowania leków, takich jak hydroksymocznik, retinoidy, leki immunosupresyjne.

Łuszczyca skóry głowy – profilaktyka

Najważniejsza jest pielęgnacja głowy kosmetykami niezwykle delikatnymi i odpowiednimi do łuszczycy, ale również bardzo delikatne mycie opuszkami palców, a nie paznokciami, nie powinno się używać ostrych gąbek, szczotek, grzebieni, należy też wystrzegać się wszystkich czynników zwiększających podatność na zachorowanie na łuszczycę. Warto stosować dietę i ograniczyć takie produkty jak mięso, nabiał, skrobię, cukier na rzecz warzyw, owoców, ziół, białka roślinnego i oleju. Dermatolodzy zalecają również ograniczenie suszenia włosów suszarką i używanie prostownicy.

Łuszczyca skóry głowy – domowe sposoby

Warto zawsze przed zastosowaniem silnych produktów farmakologicznych wypróbować sposoby domowe na łuszczycę głowy. Jednym z nich jest stosowanie octu winnego, należy przykładać go w postaci kompresów na pół godziny i potem zmywać ciepłą wodą, albo stosować maskę w postaci mieszaniny soli i błota z Morza Czarnego. Tego rodzaju kompresy można stosować codziennie.

Łuszczyca głowy to przewlekła choroba, ale odpowiednia pielęgnacja, leczenie i cierpliwość może znacznie ograniczyć objawy i nawroty.

Dodaj komentarz