Liczydło i kalkulator

liczenie

Skromne liczydło jest tak wszechobecnym i prostym narzędziem, że trudno sobie wyobrazić, jak niewiele osób o nim wie. Prawdopodobnie nauczyłeś się swoich umiejętności matematycznych za pomocą ołówka i papieru lub z cyfrowych aplikacji w telefonie. Mając 10 palców i kilka prostych zasad, możesz pomnożyć lub podzielić prawie każdą liczbę w mniej niż sekundę. Jest to poręczne. .

Kiedy używać kalkulatora?

Kalkulator jest świetny do większości rzeczy. Ale są pewne rzeczy, których kalkulator nie potrafi zrobić. Na przykład, nie możesz obliczyć podatków, uzyskać kredytu hipotecznego lub dowiedzieć się, ile zaoszczędzić na emeryturę. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i musisz dowiedzieć się którejś z tych rzeczy, liczydło może być świetnym narzędziem. Możesz go nawet użyć do zrobienia swoich podatków. Podatki to skomplikowany proces, którego komputery nie są w stanie w pełni uwzględnić natomiast niektóre kulatory są dopracowane np. kalkulator frankowy. Niektóre podatki są szacowane. Jeśli nie chcesz zostać skontrolowany przez rząd, robienie swoich podatków za pomocą liczydła jest dobrym sposobem na utrzymanie się w granicach prawa!

Z kalkulatorem jesteś zdany na łaskę baterii, elektryczności i chipów, które go zasilają. Jeśli stracisz zasilanie lub zepsuje się internet, będziesz miał kłopoty. Z liczydła można korzystać niemal wszędzie, nawet w środku dziczy. Ale nawet jeśli nie utkniesz na telefonie, możesz użyć liczydła, aby szybko znaleźć odpowiedzi na codzienne pytania, takie jak: Ile kosztuje wycena ubezpieczenia samochodu?

Jak używać liczydła

Istnieje wiele sposobów korzystania z liczydła, w zależności od tego, jak stare jest liczydło i jakiego stylu używasz. Ale we wszystkich przypadkach używasz liczydła do dodawania i odejmowania. Oto jak dodaje się za pomocą liczydła:

  • Aby podwoić liczbę, umieść ją na zewnętrznej krawędzi jednego z koralików lub koralików nad nim, jeśli używasz koralików 2-6.
  • Umieść koralik, który ma być dodany na środku. To jest twój pierwszy koralik.
  • Umieść drugi koralik na koraliku pośrodku.
  • Teraz masz dwa koraliki w każdej ręce i możesz dodawać.
  • Teraz na odejmowanie. Obowiązują te same zasady – wystarczy umieścić koraliki na zewnętrznej obręczy, aby odjąć.
  • Aby znaleźć 2+5, należy umieścić 2 na koraliku powyżej 5, a następnie umieścić 5 na kolejnym koraliku na zewnętrznej krawędzi.

Podsumowanie

Liczydło to narzędzie, które sięga czasów starożytnych. Było używane w cywilizacjach azjatyckich do wykonywania obliczeń i rozwiązywania równań.

Łatwo zauważyć, jak liczydło może pasować do nowoczesnego przepływu pracy. Jeśli jesteś projektantem, liczydło może pomóc Ci oszacować, ile będzie kosztował produkt. Jeśli jesteś księgowym, liczydło może Ci się przydać do obliczania podatków. A jeśli jesteś księgowym, może być pomocne w ustaleniu, ile należy odjąć od czyjejś wypłaty przed opodatkowaniem.

Dodaj komentarz