Jak zrobić las w słoiku?
Miniaturowy las szczelnie zamknięty w słoiku zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników roślin oraz osób, które chcą w niebagatelny sposób wyposażyć wnętrze swojego mieszkania. Taki zielony słoik umiejscowiony na półce lub parapecie okna w wyjątkowy sposób udekoruje każde pomieszczenie i zapewni namiastkę prawdziwego lasu. Będzie to także swego rodzaju urozmaicenie i odskocznia od tradycyjnych ozdób czy kwiatów. Stworzenie takiego lasu w słoiku nie jest ani trudne, ani kosztowne.
Co będzie nam potrzebne do wykonania lasu w słoiku?
Przede wszystkim będziemy potrzebowali odpowiednio dużego szklanego naczynia. Nie musi być to słoik. Nazwa „las w słoiku” przyjęła się w ogólnej świadomości, ale równie dobrze może to być jakiekolwiek inne szklane naczynie ze szczelnym zamknięciem. Niektórzy tworzą także kompozycje roślinne w otwartych naczyniach, które również przykuwają uwagę i stanowią świetny element wystroju.
Oprócz naczynia będziemy potrzebowali także odpowiednie podłoże. Tutaj niezbędny będzie keramzyt, ziemia ogrodnicza oraz różnego rodzaju kamienie i piaski ozdobne. Niektórzy używają także kory lub kawałków drewna jako elementu dekoracyjnego. Zestaw podobny jak w przypadku urządzania akwarium.
No i rzecz najważniejsza: rośliny. Tutaj możemy nieco popuścić wodze fantazji. Musimy jedynie pamiętać o tym, żeby nie wybierać roślin szybko-rosnących. Świetnie sprawdzi się dracena, skrzydłokwiat czy drzewko bonzai. Nie zaszkodzi także dodać trochę mchu, żeby urozmaicić podłoże w naszym miniaturowym lesie.
Las w słoiku krok po kroku
Na dno naczynia dajemy cienką warstwę keramzytu, który będzie pełnił funkcję drenażową. Kolejną warstwą jest ziemia ogrodnicza z niewielką ilością węgla aktywnego. Następnie możemy naprzemiennie dodawać do naczynia piaski i kamienie ozdobne oraz ziemię ogrodniczą pamiętając, aby w środku pozostawić grubsze warstwy ziemi. To właśnie tam nasza roślina będzie zapuszczała korzenie. Podłoże bliżej ścian naczynia będzie pełniło funkcję dekoracyjną. Na górze możemy umieścić większe kamienie ozdobne oraz oczywiście rośliny. Umieszczając kamienie, warto użyć szczypiec, aby nie zniszczyć naszej kompozycji. Przydadzą się one także wtedy, gdy będziemy musieli oczyścić ściany naczynia. Mogą one ubrudzić się ziemią podczas nasypywania.