Filtr siatkowy kołnierzowy – do czego służy?

Instalacje, które transportują wodę lub ciesz mogą zostać zanieczyszczone, a w konsekwencji przestać odpowiednio działać. Aby temu zapobiec, najlepiej wykorzystać w instalacji specjalne filtry. Czym są filtry siatkowe i jakie mają zastosowanie?

Czym są filtry siatkowe?

Filtr siatkowy kołnierzowy ma w dużej mierze za zadanie chronić instalacje przed zanieczyszczeniami. Pełni niezwykle ważną rolę podczas filtracji wody w systemach nawadniających. Nagromadzenie się w rurach zanieczyszczeń, doprowadza do uszkodzeń i tym samym niedrożności urządzeń. Zanieczyszczone urządzenie nie działa poprawnie, co wpływa na komfort użytkowania. Filtry siatkowe służą do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Zaletą filtrów siatkowych są niskie koszty montażu i utrzymania, a także prosty sposób działania. Wymiana filtru siatkowego odbywa się w sposób sprawny i prosty. Są bardzo wydajne i cechuje je dość długa żywotność.

Jak działają filtry siatkowe?

Filtry siatkowe kołnierzowe, które można kupić w sklepie Tro-Install armatura przemysłowa, mają zabezpieczyć instalacje przez zanieczyszczeniami. Osadzanie się zanieczyszczeń w przewodach zmniejsza ich przekrój, a to wpływa na zmniejszenie efektywności pracy instalacji. W przypadku instalacji cieplnej, grzejniki nie będą grzały w takim stopniu, jak powinny. Zanieczyszczona instalacja nie dość, że staje się mniej sprawna, to dodatkowo skraca się jej żywotność i pojawia się konieczność jej wymiany.

Filtry siatkowe to najpopularniejsza metoda ochrony instalacji przed zanieczyszczeniami. Zasada działania filtra jest bardzo prosta. Przelot zanieczyszczonego medium odbywa się przez wlot i wylot, a wszystkie zanieczyszczenia osadzają się na zamontowanym w środku metalowym filtrze siatkowym. Tym samym zanieczyszczenia są wychwytywane. Filtr można łatwo zdemontować i wyczyścić, przedłużając tym samym żywotność instalacji.

Filtry siatkowe mają ogromne znaczenie dla bezawaryjnej pracy instalacji opartej na zaworach mieszkowych oraz tam, gdzie pracują inne, jeszcze bardziej zaawansowane pod względem technicznym urządzenia.

Dodaj komentarz