3 kroki do fizycznej ochrony serwerowni

Nowoczesne firmy, niezależnie od tego, w jakich branżach działają, często posiadają własne serwerownie, na których przechowane są dane. W oczywisty sposób tego rodzaju pomieszczenia powinny być odpowiednio chronione, aby zabezpieczyć dane i pozwolić firmie normalnie funkcjonować. Fizyczna ochrona serwerowni może wyglądać na wiele sposobów, niemniej jednak warto pamiętać o kilku podstawowych aspektach, jak kontrola dostępu czy klatka Fadaraya. Im lepsza ochrona, tym dane bardziej bezpieczne.

Serwerownia to w dzisiejszych czasach jedno z najbardziej specjalistycznych, a na pewno jedno z najważniejszych pomieszczeń w firmie. Jej odpowiednie przygotowanie oraz oczywiście wyposażenie w niezbędny sprzęt sprawią, że firma będzie mogła w swobodny sposób przechowywać dane, instalować oprogramowanie oraz systemy, które są dla niej niezbędne. Ochrona serwera wymaga zarówno działań informatycznych, instalowania odpowiedniego oprogramowania, jak typowej ochrony fizycznej. Dobrym pomysłem jest kontakt z wyspecjalizowanymi firmami,, które oferują sprawdzone rozwiązania w postaci na przykład klatek Faradaya.

Klatka Faradaya

Nowoczesne formy ochrony zapewnią praktycznie ciągłą i bezpieczną pracę serwerowni. Jedną z ciekawszych i na pewno bardzo praktycznych rozwiązań są klatki Faradaya. Są to specjalnie przygotowane, specjalistyczne kabiny elektromagnetyczne, które zabezpieczają całą znajdującą się wewnątrz elektronikę przed działaniem zewnętrznych pól elektromagnetycznych. Dzięki temu unikniemy trwałego uszkodzenia serwerów, utraty danych, dokumentacji technicznych.

Zobacz także: https://lifestyle.net.pl/nowoczesne-biuro-i-jego-ochrona/

Kontrola dostępu

Do serwerowni w firmie zdecydowanie nie mogą mieć dostępu wszyscy. Wyjątkiem jest oczywiście obsługa informatyczna oraz serwisanci, którzy mogą np. naprawiać instalację elektryczną czy klimatyzację. Rozwiązaniem jest tu oczywiście instalacja takiego rozwiązania, jak kontrola dostępu. Do wnętrza serwerowni nikt poza osobami uprawnionymi nie będzie miał dostępu, tego rodzaju zabezpieczenie można również zastosować dużo wcześniej, bo już na korytarzach.

Kamery

Kamera ma funkcję zabezpieczającą, ale również prewencyjną. Stały monitoring i przekazywanie informacji do pracowników ochrony jest jednym z najlepszych środków, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w biurze, ale również stopnia ochrony. Dodatkowo oczywiście warto pomyśleć o montażu profesjonalnego alarmu, sama serwerownia powinna być również wyposażona w dobrej jakości drzwi techniczne.

Dodaj komentarz