Z jakich materiałów powstają ławki parkowe z oparciem?

parkowe lawki

Ławki miejskie budzą coraz większą popularność polskich mieszkańców małych i dużych aglomeracji. Widać bardzo duże zainteresowanie przebywaniem w przestrzeni publicznej. Dlatego projektanci coraz chętniej przygotowują ciekawe kształty, a materiały, z jakich są wykonane ławki parkowe to na przykład drewno, metal albo beton, czy też tworzywa sztuczne.

Różnorodność ławek parkowych

W zależności od tego, jakie to jest konkretnie miejsce, lokalizacja będzie determinować styl, w jakim zostały wykonane właśnie takie ławki. Materiał natomiast będzie wpływać na to, jak długa eksploatacja będzie zagwarantowana, ale chodzi także przede wszystkim o wrażenia wzrokowe. Bardzo często ławki parkowe z oparciem wykonane są z drewna. To bardzo popularny materiał stosowany od wielu pokoleń. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami drewna do produkcji takich ławek jest drewno dębowe albo bukowe, czy też sosnowe. Ławki drewniane są trwałe i mają naturalny wygląd. Będą także bardzo wygodne w użytkowaniu.

Kolejnym materiałem bardzo popularnym jest metal. Ławki takie wykonuje się z bardzo różnych rodzajów metalu, a może to być żelazo albo stal lub aluminium. Popularny jest także odlew żeliwny. Takie produkty charakteryzują się bardzo dużym stopniem wytrzymałości i będą odporne na warunki atmosferyczne. Można także stosować różne wzory i wykończenia.

Ławki z betonu i tworzywa sztucznego

Beton także jest bardzo chętnie wykorzystywany, jeżeli chodzi o takie ławki. To materiał odporny na wiatr, deszcz i śnieg. Ławki takie mogą być także najróżniejsze kształty i wykończenia. Spotyka się gładkie lub zdobione, a montowane są bardzo często na stałe na betonowych fundamentach.

Bardzo chętnie samorządy odpowiedzialne za ustawianie elementów takich jak stalowe parkowe kosze na śmieci lub sadzenie drzew w parkach decydują się na tworzywa sztuczne, jeżeli chodzi o ławki parkowe. Są bardzo popularne, a wykonuje się je z polimerowych kompozytów takich jak PVC albo HDPE. Są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo łatwe w czyszczeniu.

Dodaj komentarz