W czym może pomóc prawnik?
Wśród osób niezwiązanych z branżą zawody prawnika i adwokata często uważane są jako tożsame. Standardowy Kowalski nierzadko zamiennie używa obu określeń, choć nie jest to prawidłowe. Jakie są zasadnicze różnice między prawnikiem i adwokatem? Dlaczego pojęcia te nie są alternatywne?
Prawnik a adwokat – główne różnice
Chcąc w skrócie zobrazować, na czym polega różnica, można napisać, że każdy adwokat jest prawnikiem, lecz nie każdy prawnik to adwokat. Od razu widać zatem, że prawnik to termin o szerszym znaczeniu. Z czego to wynika? Prawnikiem nazwać można bowiem absolwenta magisterskich studiów na kierunku prawo, czyli już samo wykształcenie prawnicze pozwala określać kogoś mianem prawnika.
Aby móc tytułować się mianem adwokata, trzeba jednak pokonać dłuższą drogę. Wiąże się to z koniecznością odbycia aplikacji adwokackiej, zwieńczeniem której jest egzamin. Jest to zatem wyższy stopień specjalizacji. I w odróżnieniu od prawnika posiada zdolność do reprezentowania klienta przed wymiarem sprawiedliwości. Wracając jednak do prawnika, w jakich sprawach może on pomóc?
Kompetencje prawnika
Osoba po studiach na kierunku prawniczym powinna bardzo sprawnie przemieszczać się wśród przepisów. Główne zajęcie prawnika bez aplikacji stanowi doradztwo, dlatego prawnik w Katowicach podpowie, co zawrzeć w umowie, aby zainteresowana strona była chroniona, przeanalizuje treść dokumentu, pomoże sporządzić pismo procesowe, regulamin a nawet i pozew o rozwód w Mikołowie, jeśli mieszkaniec lub mieszkanka Śląska postanowi w oficjalny sposób zakończyć związek, który wcześniej został sformalizowany.
Dobry prawnik, oprócz znajomości przepisów, powinien cechować się umiejętnością słuchania i zarazem być osobą kontaktową. Musi z zaangażowaniem podchodzić do powierzonych spraw, aby wypracować sobie wizerunek rzetelnego profesjonalisty. Musi też budzić zaufanie, co może osiągnąć poprzez uszanowanie prywatności klientów i dyskrecję w kwestii przekazanych informacji. Jest to istotne tym bardziej, że prawnik bez aplikacji nie jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.