Płyn Borygo – jaki kolor wybrać?

Wybór płynu chłodniczego ma istotne znaczenie w sprawnym działaniu całego układu chłodniczego w pojeździe. Niewielkie ubytki są całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli auto jest wykorzystywane na trasach krótkich. Uzupełnienie nie powinno sprawiać kierowcy większego problemu, gdyż wystarczy odkręcić korek i dodać ciecz do zbiornika wyrównawczego. Czy barwa płynu ma znaczenie? Jaki kolor Borygo wybrać?

Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy Borygo cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku, z tego względu, że bazuje na bardzo dobrej jakości. Oferowane są różnorodne rodzaje płynów chłodniczych – od płynów z dodatkami nieorganicznymi (IAT), po produkty ze związkami organicznymi (HOAT i OAT). Te ostatnie mają wydłużony czas żywotności, dlatego można z nich korzystać nawet przez pięć lat w trakcie eksploatacji samochodu.

Możliwość wymieszania cieczy chłodzących wiąże się z ich właściwościami. Ten sam typ może zostać zmieszany, jednak nie należy korzystać z dolewki płynów ze związkami organicznymi do tych, które posiadają związki nieorganiczne. Prowadzi to bowiem do zatykania kanalików chłodniczych i zmniejszenia zdolności odprowadzania ciepła.

Jaki kolor Borygo wybrać?

Płyny chłodnicze Borygo mają różnorodne kolory. Okazuje się, że sugerowanie się barwą w trakcie wyboru nie zawsze jest dobrym rozwiązanie. Oznacza to, że kolor nie jest związany ze specyfikacją produktu i nie ma większego znaczenia. Jest on nadawany w celu łatwiejszego zlokalizowania nieszczelności układu lub zapobiegania przykładowo przypadkowego spożycia płynu. To z kolei sprawia, że nie ma przeszkód co do tego, aby zmieszać płyny o różnych barwach, pod warunkiem, że zostały one wyprodukowane w takiej samej technologii.

Warto zauważyć, że dolanie płynu IAT do OAT nie doprowadzi do awarii, ale może pogorszyć właściwości ochronne cieczy. W przypadku, gdy nie mamy pewności co do tego, jaki płyn jest zastosowany w układzie, wtedy sięgnijmy po uniwersalne rozwiązanie, jeśli musimy uzupełnić niedobory. Na etykiecie takiego produktu Borygo znajduje się informacja co do tego, że można z powodzeniem zmieszać płyn z innymi cieczami tego typu. Nie zapominajmy o tym, że nie należy wlewać do układu czystego koncentratu. W trakcie wyboru zwróćmy uwagę na to, czy jest to gotowy płyn, czy też koncentrat przeznaczony do rozrobienia z wodą.

Kolor płynu chłodniczego Borygo nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest dobra jakość i odpowiednie właściwości, które pozwolą nam korzystać z preparatu przez długi czas. Wydłużony poziom żywotności posiadają płyn HOAT i OAT.

Dodaj komentarz