Nawozy do trawy – czym się charakteryzują?

nawoz do trawy

Nawozy do trawy to produkt, w który powinni zaopatrzyć się wszyscy ogrodnicy. Odpowiednie nawożenie trawnika pozwala zachować jego gęstość oraz soczystą, zieloną barwę. Stosowanie substancji odżywczych umożliwia także wzmocnienie odporności roślin. Dzięki regularnej pielęgnacji trawnik będzie cieszył oko przez wiele sezonów.

Jakie są rodzaje nawozów do trawy?

Nawozy do trawy to specjalne mieszanki składników organicznych lub mineralnych. Stosuje się je w celu poprawy gęstości, wzrostu i ogólnego wyglądu murawy.

Wśród nawozów do trawy gazonowej, pastewnej oraz innych można znaleźć zarówno produkty uniwersalne, jak i te o specjalnym przeznaczeniu. Te drugie mogą mieć właściwości pomagające w regeneracji trawy czy zwalczaniu chwastów.

Nawozy dzielą się też pod względem sezonowości ich użytku. Trawy potrzebują nawożenia zarówno w okresie wiosennym, jak i jesiennym. Z tego względu na półkach sklepów ogrodniczych można znaleźć produkty przeznaczone do konkretnej pory roku.

Dlaczego warto stosować nawozy do trawy?

Nawozy do trawy powinny znajdować się w magazynku każdego ogrodnika czy też osoby, która posiada przydomową działkę. Dlaczego nawożenie trawnika jest tak ważne?

Trawa jest rośliną, która ukorzenia się dość płytko. Z tego względu ma dostęp tylko do wierzchniej warstwy gleby i szybko zużywa zawarte w niej składniki odżywcze. Wskutek tego w krótkim odstępie czasu może zacząć się przerzedzać lub tracić soczysty, zielony kolor.

Jeśli właściciel działki chce mieć ładny trawnik, to nie wystarczy więc jednorazowa akcja sadzenia. Nawożenia potrzebuje nawet sportowo-dekoracyjna mieszanka traw Wembley, która charakteryzuje się wyjątkowo zwartą i odporną na deptanie strukturą.

Zastosowanie nawozu pozwoli uodpornić trawnik na choroby, przesuszenie czy przymrozki. Dodatkowo wstrzyma też rozwój mchu oraz chwastów.

Kupując nasiona traw, warto od razu zaopatrzyć się w nawozy mineralne lub organiczne przeznaczone do tego rodzaju roślin. Odpowiednia i regularna pielęgnacja przydomowego trawnika zapewni piękną, a także zdrową murawę.

Dodaj komentarz