Nawilżanie powietrza — dlaczego jest tak ważne?

nawilzacz powietrza

Wilgotność powietrza ma wpływ zarówno na samopoczucie ludzi, jak i działanie różnego rodzaju urządzeń i maszyn. Z tego powodu zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i usługowych, a także różnego rodzaju halach produkcyjnych i magazynach, warto kontrolować jej poziom. W przemyśle bardzo często wykorzystywane jest nawilżanie powietrza, zwłaszcza jeżeli w obiekcie znajdują się przedmioty wrażliwe na wahania temperatur oraz poziom wilgotności. Dlaczego nawilżanie powietrza jest tak ważne? Podpowiadamy. 

Nawilżanie powietrza — jak wilgotność wpływa na ludzi i maszyny?

Nawilżanie powietrza jest istotne zwłaszcza w branżach, w których poziom wilgotności musi być utrzymany na konkretnym poziomie. Wilgotność powietrza ma wpływ na samopoczucie ludzi. Jeżeli jest zbyt wysoka, może powodować ospałość i osłabienie. Zbyt niska z kolei powoduje przesuszenie śluzówki nosa i gardła, negatywnie wpływa również na kondycję skóry. Maszyny również reagują na zmiany wilgotności. Jeżeli jest ona zbyt wysoka, wówczas ich praca może zostać zaburzona.

Ilość pary wodnej zawartej w powietrzu ma ogromny wpływ również na szereg materiałów i produktów przechowywanych w magazynach i używanych w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Może powodować ich korozję, kurczenie, marszczenie itp. Z tego powodu parametr ten musi być na bieżąco monitorowany.

Nawilżanie powietrza — jakie ma zalety i w jakich branżach się je wykorzystuje?

Regulacja wilgotności powietrza jest istotna w wielu branżach. Wśród nich można wymienić te z sektora drzewnego, poligraficznego, włókienniczego, spożywczego, elektrycznego czy farmaceutycznego. Monitorowana jest również w różnego rodzaju serwerowniach, archiwach i muzeach.

Odpowiednie nawilżenie powietrza gwarantuje wiele korzyści. Wśród nich można wymienić zmniejszenie ilości kurzu i pyłów znajdujących się w powietrzu, redukcję powstawania wyładowań elektrostatycznych, a także obniżenie strat produkcyjnych. Właściwa wilgotność powietrza pozwala więc utrzymać rygory technologiczne i jakościowe w różnego typu przedsiębiorstwach.

Dodaj komentarz