Księgowy – jaki jest jego zakres obowiązków?

Jedno ze stanowisk w każdej firmie, które ma spore znaczenie to stanowisko księgowego. Oczywiście nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na zatrudnienie księgowego na wyłączność. Niektóre współpracują z nim poprzez outsourcing tego zadania poza swoją firmę. Jaki jest zakres obowiązków księgowego i gdzie powinniśmy go szukać?

Gdzie powinniśmy szukać księgowego?

Specjalistę, który może dla nas pracować jako księgowy w Jastrzębiu Zdroju najlepiej jest szukać w internecie. Ogromną zaletą tego, jak szybko doszło do cyfryzacji otaczającego nas świata jest to, że księgowy bez problemu może realizować swoje zadania zdalnie o ile jest osobą komunikatywną, która utrzymuje dobry kontakt ze swoimi klientami. 

Realizowane w sposób zdalny usługi księgowe w Raciborzu to świetna sprawa szczególnie dla małych firm mających postać jednoosobowej działalności gospodarczej. W wypadku takich przedsiębiorstw często bowiem nie istnieje nawet jakakolwiek siedziba a firma jest po prostu zarejestrowana w miejscu zamieszkania osoby, do której należy. 

Jaki jest zakres obowiązków księgowego?

Podstawowy obowiązek każdego księgowego to oczywiście prowadzenie ewidencji księgowej. Ta może przybierać naprawdę różne formy. Znaczna większość firm moze korzystać z uproszczonej księgowości w postaci na przykład Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W wypadku pełnej księgowości, która jest obowiązkowa dla większych firm prowadzone są księgi rachunkowe. Jeśli z kolei przedsiębiorca zdecyduje sie na rozliczanie na podstawie ryczałtu to prowadzi się ewidencję przychodów.

Inne obowiązki księgowego zależą od tego na jakie usługi się zdecydujemy. Księgowy może na przykład wypełniać deklaracje podatkowe dla firmy. Inne obowiązki, które można powierzyć księgowemu to rozliczanie podatku VAT, wystawianie oraz księgowanie faktur VAT, rozliczanie projektów unijnych, ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, a także wyliczanie i odprowadzanie do ZUSu składek ubezpieczeniowych zarówno za pracodawcę, jak i jego pracowników. 

Dodaj komentarz