Czym dokładnie jest kredyt walutowy?

informacje o kredycie walutowym

Kredyt walutowy ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Obecnie, niektórzy zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu walutowego. Sprawdź, czy każdy może otrzymać kredyt walutowy, jakie są kryteria jego przyznawania i czy to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Dodatkowo poznaj definicję kredytu i kredytu walutowego. 

Czym jest kredyt?

Kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się udzielić kredytobiorcy na określony w umowie kredytowej czas, w określonej kwocie i na określonych zasadach. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do regularnej i stałej obsługi i spłaty swojego zobowiązania.

Kredyt walutowy to zobowiązanie, które udzielane jest w innej walucie niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W Polsce kredyt walutowy, inaczej zwany kredytem dewizowym zaciągnąć można w walucie:

  • euro
  • funta brytyjskiego
  • franka szwajcarskiego
  • dolara amerykańskiego

Kto może starać się o kredyt walutowy?

Obecnie o kredyt walutowy mogą starać się jedynie osoby, które zarabiają w walucie kredytu. Oznacza to, że jeżeli ktoś chce starać się o kredyt we frankach szwajcarskich, znaczna część jego dochodu musi być wyrażona właśnie w tej walucie.  Zapis ten został wprowadzony, aby uniknąć sytuacji, w której powtarzają się losy frankowiczów.  Zapis ten jest zgodny z Rezolucją S Komisji Nadzoru Finansowego. Ma on zapewnić regularną i stałą obsługę kredytu.

Patrzmy w przyszłość

Osoby, które posiadają już kredyt walutowy bardzo często sprawdzają informację o tym jaka jest prognoza franka szwajcarskiego. Osoby te chcą sprawdzić, czy kurs franka szwajcarskiego zacznie spadać czy może będzie wzrastał. Należy pamiętać, że eksperci są zgodni i podkreślają jak frank szwajcarski ma stabilną pozycję.

Jakie są zalety kredytu walutowego?

Do głównych zalet kredytu walutowego należy jego z reguły niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów złotowych. Dodatkowym atutem tego rozwiązanie, dla osób, które zarabiają w walucie kredytu, jest brak ryzyka walutowego. Osoby, które spłacają kredyt w walucie kredytu nie ponoszą kosztów spreadu. Nie muszą przewalutowywać pieniędzy.

Jakie są wady kredytu walutowego?

Do głównych wad kredytu walutowego zaliczyć można bardzo małą liczbę ofert w bankach. Obecnie niewiele placówek oferuje ten produkt. Dodatkowo, aby dostać kredyt walutowy należy posiadać bardzo wysoką zdolność kredytową. Do wad kredytu walutowego zaliczyć możemy również konieczność posiadania o wiele wyższego wkładu własnego niż w przypadku kredytów złotowych.

Wymagane dokumenty

Starając się o kredyt walutowy musisz złożyć w banku wniosek o kredyt. Dodatkowo musisz przedłożyć umowę o pracę lub kontrakt za granicą – pamiętaj, że musi on obowiązywać od co najmniej sześciu miesięcy u jednego pracodawcy. Dodatkowo przedłożyć musisz również zeznanie podatkowe z ubiegłego roku, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy. Bank może wymagać od Ciebie również pozwolenia na pobyt stały za granicą lub pozwolenia na pracę za granicą.

Język dokumentów

Pamiętaj, że wszystkie przedłożone przez ciebie dokumenty w banku muszą być w języku polskim. Wymaga to od ciebie, abyś przetłumaczył je u tłumacza przysięgłego. Musisz pamiętać o tym planując staranie się o kredyt walutowy i uwzględnić dodatkowe koszty z tym związane.

Pamiętaj, że każdy kredyt to poważne zobowiązanie, które trzeba doskonale przemyśleć. Przeanalizuj swoją sytuację i przemyśl tą decyzję bardzo dokładnie. Jeżeli nie chcesz podejmować tej decyzji samodzielnie możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże ci dobrać rozwiązanie dopasowane do ciebie.

Dodaj komentarz