Czy lita tektura jest z makulatury?

Tektura lita to często spotykany materiał papierniczy, który znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży gospodarki. Materiał ten powstaje poprzez sklejanie kilku warstw papieru oraz kartonu przy użyciu wodoodpornego kleju. Czy tworzy się ją z makulatury? Jakie właściwości ma ten materiał?

Czy lita tektura jest z makulatury?

Tektura lita produkowana jest w 100% z recyklingu makulatury. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Nie znajdziemy w niej żadnych szkodliwych dla otoczenia i ludzi substancji, takich jak metale ciężkie. Z tego względu jest ona całkowicie bezpieczna dla przyrody, zwierząt oraz zdrowia ludzi. Na rynku spotkać można klasyczną tekturę litą, tekturę litą sklejaną, tekturę w arkuszach oraz zwojach. Lita tektura makulaturowa charakteryzuje się bardzo gęstą strukturą, dzięki której jest sztywna. Ponadto materiał ten jest dosyć elastyczny, dzięki czemu sprawdza się do ochrony towarów. Powierzchnia tektury stanowi barierę przed czynnikami szkodliwie wpływającymi na ładunek, takimi jak wilgoć, woda, skoki temperatur, silne promieniowanie słoneczne.

Tektura lita makulaturowa – właściwości

Lita tektura z makulatury ma unikalne właściwości i znajduje wszechstronne zastosowania. Jest wyjątkowo sztywna, przez co nadaje się do ochrony produktów wyjątkowo kruchych i delikatnych. Można ją dobrze dopasować do kształtu zabezpieczanego towaru. Lita tektura sprawdzi się idealnie wszędzie tam, gdzie panują niskie temperatury i wilgoć. Jest wodoodporna, a więc z powodzeniem można z niej skorzystać do magazynowania oraz transportu ładunków w chłodniach czy zamrażarkach. Warto dodać, że jest też dosyć cienka, co ma wpływ na zmniejszenie kosztów magazynowania oraz transportu. Lita tektura makulaturowa jest też płaska i gładka, a więc sprawdzi się do aplikacji nadruku metodą offsetową. Warto dodać, że nie sprawia trudności w transporcie. Zajmuje mało miejsca i łatwo ją przewieźć. Jak już wyżej wspomniano, jest to materiał przyjazny środowisku, co ma w dzisiejszych czasach niebagatelne znaczenie. Można ją bez problemu ponownie przetworzyć, czy też poddać kompostowaniu.

Tektura lita z makulatury służy głównie do zabezpieczania wszelkiej maści produktów. Przydaje się także w formie przekładek warstw towaru. Materiał wykorzystuje się też do produkcji pudełek, kątowników, opakowań czy tulei. Ponadto można ją też spotkać w postaci okładek kalendarzy i książek. Po tekturę litą sięga również branża meblarska, jak i przemysł krawiecki.

Dodaj komentarz