Cięcie plazmowe – jaki gaz wykorzystuje się w trakcie prac?
Cięcie plazmowe szybko zyskuje na popularności jako wydajny i opłacalny sposób rozcinania stali i aluminium. Cięcie plazmowe to proces, który wykorzystuje strumień zjonizowanego gazu o dużej prędkości do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny, takich jak stal i aluminium. Czynność ta jest szybka i precyzyjna. Dzięki niej można wycinać skomplikowane kształty. Cięcie plazmowe jest także znacznie czystszym procesem niż tradycyjne metody, dzięki czemu uzyskuje się gładsze wykończenie.
Cięcie plazmowe – na czym się opiera?
Cięcie plazmowe w Katowicach jest procesem wykorzystującym gaz, taki jak azot, tlen, argon, do przecinania materiałów. Jest stosowane podczas cięcia surowców przewodzących prąd elektryczny, w tym stali, aluminium czy stali nierdzewnej. Podczas procesu cięcia przez zwężony otwór w ujściu gazu tworzy się łuk elektryczny, który jest następnie skupiany na przecinanym materiale. Intensywne ciepło topi materiał i wydmuchuje go, tworząc czyste, precyzyjne cięcie. Cięcie plazmowe jest szybkim i ekonomicznym sposobem cięcia materiałów o różnej grubości. Dlatego też jest powszechnie stosowane w produkcji elementów metalowych.
Jakie procesy wchodzą w zakres remontów maszyn?
Remonty maszyn w zakładach produkcyjnych opierają się na różnych odbywających się wokół nich czynnościach. Należy wśród nich wymienić: konserwację, naprawę zużytych elementów oraz zabezpieczenie części. Nie bez znaczenia dla sprawności funkcjonowania układów jest też czyszczenie maszyn produkcyjnych. Pozbycie się brudu i zanieczyszczeń zwiększa wydajność funkcjonowania sprzętu. Do tego procesu sięga się po środki czyszczące w płynie, ale również po sprężone powietrze. Dzięki nim można skutecznie usunąć z maszyny kurz i inne zanieczyszczenia. Naprawa i wymiana zużytych lub uszkodzonych części oraz instalacja w ich miejscu nowych komponentów to równie ważne zadania, mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników pracujących przy maszynach.