Aktywna zima z GO Sport

Wyjazd na narty nie powinien być decyzją podjętą z dnia na dzień i mimo, że o tej formie aktywnego wypoczynku myśli się dopiero po ujrzeniu pierwszych płatków śniegu, przygotowania do wyjazdu na narty najlepiej zacząć nawet miesiąc wcześniej. Nie chodzi o specjalne kursy, a jedynie o wzmocnienie konkretnych partii mięśni (nóg, dolnej części pleców i mięśni posturalnych), pracę nad równowagą i ogólnym poziomem rozciągnięcia. Pomocne w tym będą takie formy aktywności, jak: bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy jazda konna, a w poprawie kondycji pomogą treningi aerobowe, prowadzone w klubach fitness.

Zadbaj o kondycję na zimę

Jeżeli żadne z wymienionych sportów nie sprawia nam przyjemności, wystarczy regularnie, w domu robić krótki, 20-minutowy trening składający się z wykroków, przysiadów, wymachów nóg i ramion oraz brzuszków.

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

Równie ważne, co przygotowanie ciała do niecodziennego wysiłku, jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. W zależności od poziomu zaawansowanie będzie on różny, jednak biorąc pod uwagę większe zaznajomienie w temacie doświadczonych narciarzy, skupimy się tu na potrzebach osób rozpoczynających przygodę z tym zimowym sportem.

Wybierając się po raz pierwszy na narty należy dobrać jak najbardziej uniwersalny model desek, najlepiej ten typu All Mountain lub All Round. Tego rodzaju sprzęt posiada optymalną twardość, ma właściwy promień skrętu i odpowiednią szerokość. Przykładowymi modelami nart, które dobrze sprawdzą się u początkujących, są dostępne w sklepach GO Sport – Atomic Vantage Wmn 75 i Rossignol Nova 2. Dzięki specjalnym technologiom narty te dają poczucie kontroli i stabilności, jednocześnie umożliwiając naukę wchodzenia w skręty i bycia zwinnym na stoku.

Oprócz samych nart, dochodzi kwestia butów narciarskich. Tu przede wszystkim należy kierować się poczuciem komfortu. Obuwie powinno być relatywnie miękkie, a jego zakładanie i ściąganie nie może sprawiać trudności. Dobrym wyznacznikiem w tej kwestii jest sprawdzenie czy buty wyposażone są w technologię Dual Core. Dostępny w ofercie sklepów GO Sport, model Rossignol Alltrack 90 Premium posiada właśnie ten system i dzięki temu tam, gdzie powinien (z przodu i z tyłu) wykonany jest z twardszego plastiku, a w miejscach wpływających na poczucie komfortu (od strony języka), z bardziej miękkiego materiału. Oprócz tego należy zwrócić uwagę czy obuwie umożliwia zachowanie odpowiedniej dla narciarza sylwetki – wyprostowanej, z lekko ugiętymi kolanami. Materiały z jakich buty zostały wykonane powinny zapewniać ciepło, a także zapobiegać poceniu się stopy.

Dodatki, o których nie można zapomnieć to kask i gogle. Obydwa wpływają na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Wspólnym kryterium ich odpowiedniego doboru jest dopasowanie do kształtu i wielkości głowy. Gogle ponadto powinny zapobiegać parowaniu i chronić przed promieniowaniem UV (tak, jak dostępne w sklepach GO Sport gogle Uvex Athletic LGL Orange). Z kolei dobierając kask, należy kierować się technologiami, w jakie został wyposażony, takimi jak ABS, czy Natural Sound System. Ta pierwsza gwarantuje wytrzymałość, a druga – odpowiada za lepsze słyszenie dźwięków (ABS posiada dostępny w GO Sport kask Bolle B Up, a w Natural Sound System został wyposażony model Uvex P1us 2.0).

Mimo chęci produkowania sprzętu jak najbardziej uniwersalnego, który sprawdzi się u jak największej liczby osób, należy pamiętać, że, pierwszy raz wyposażając się na wyjazd na narty trzeba wziąć też pod uwagę inne, zależne od indywidulanych cech czynniki. Waga i sylwetka aspirującego narciarza, a nawet planowana destynacja narciarskiej wyprawy oraz rodzaj trasy, po której będzie się jeździć, są bardzo ważne przy wyborze sprzętu i szczególnie na początku przygody z tym sportem, powinno się o nich pamiętać. Jeżeli nikt z naszych bliskich nie ma doświadczenia w jeździe na nartach lub pragniemy utwierdzić się w przekonaniu o słuszności wyboru danego produktu, z prośbą o radę można śmiało zwrócić się do sprzedawcy salonu GO Sport, który opierając się na eksperckiej wiedzy i niekiedy na własnym doświadczeniu, pomoże dobrać odpowiedni sprzęt.

Dodaj komentarz