6 rodzajów technologii druku 3D

Rodzaje technologii druku 3d

Firmy specjalizujące się w druku 3D wykorzystują w swojej działalności szereg różnego rodzaju narzędzi i technologii w celu świadczenia kompleksowych usług 3D dla swoich klientów. Przyjrzyjmy się bliżej owym technologiom druku 3D.

PolyJet

Jedną z pierwszych technologii, która umożliwiła drukowanie trójwymiarowe była PolyJet. Nadal jest stosowana i polega na drukowaniu przyrostowym z wykorzystaniem ciekłej żywicy fotoutwardzalnej. Druk 3D obejmuje więc utwardzanie w odpowiednim kształcie żywicy z zastosowaniem światła ultrafioletowego (UV). W efekcie powstaje obiekt o bardzo gładkiej powierzchni, wydrukowany z dużą precyzją. Cechy te zadecydowały o tym, że wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompleksowe usługi 3D z wymaganą wysoką szczegółowością wydruku, PolyJet sprawdza się doskonale. Dzięki tej technologii można drukować w trójwymiarze modele o wysokim stopniu skomplikowania, złożone pod względem ich geometrii oraz modele z cienkimi ściankami. PolyJet jest technologią uniwersalną, która pozwala na wydruk 3D w bardzo krótkim czasie, co liczy się między innymi przy konieczności prototypowania.

Technologia SLS

Mocno rozpowszechnioną technologią drukowania 3D jest SLS – Selective Laser Sintering, która pozwala na druk z wysoką dokładnością, nawet najbardziej złożonych geometrycznie elementów. Stworzono ją do świadczenia usług 3D wydruku przedmiotów o wyjątkowo skomplikowanych kształtach. W przypadku SLS kolejne bardzo cienkie warstwy z tworzywa sztucznego, np. z nylonu PA, są nakładane warstwowo, maszyną, jedna na drugą, a laser utwardza wybrane części. Metoda ta pozwala na drukowanie kilku obiektów na raz i nie wymaga tworzenia podpór dla wydruków 3D.

Technologia FDM

Kolejną technologią wykorzystywaną w kompleksowym drukowaniu 3D jest FDM, wykorzystująca osadzanie topionych materiałów termotopliwych, wykazujących różne właściwości fizyczne. Są to materiały sztywne lub elastyczne. Jej nazwa jest skrótem od Fused Deposition Modelling. Do drukowania w metodzie FDM wykorzystuje się różnego rodzaju filamenty, m.in. gips, metal, drewno, poliwęglan, nylon, PLA, ABS czy HIPS.

Metoda SLA

Drukowanie w technologii SLA wykorzystuje stereolitografię, dzięki czemu można stworzyć obiekty z ogromną precyzją – największą spośród wszystkich obecnie istniejących metod wydruku 3D. Dokładność wykończenia struktury zewnętrznej szacowana jest na 10 mikronów. Dlatego druk 3D SLA wykorzystywany jest często w branżach wymagających precyzji, jak np. w jubilerstwie, stomatologii czy odlewnictwie.
SLA można przyrównać do technologii wydruku DLP, ale różnicą jest tu źródło światła i sposób utwardzania warstw. Przy świadczeniu kompleksowych usług 3D z wykorzystaniem SLA laser drukarki wykonuje ścieżkę po każdej warstwie.

Technologia DLP

Drukowanie DLP – Digital Light Processing – umożliwia uzyskanie obiektów precyzyjnie wykonanych o wysokiej jakości, z wykorzystaniem materiału światłoutwardzalnego przez promienie UV. Fotopolimer utwardzany jest światłem, którego źródłem może być projektor lub wyświetlacz LCD. Powszechnie technologia DLP stosowana jest w stomatologii i przy wytwarzaniu biżuterii, ponieważ pozwala ona na wykonanie przedmiotów nawet o bardzo małych rozmiarach.

Technologia SLM

Ostatnią z technologii wykorzystywanych przy kompleksowych usługach 3D jest SLM, czyli druk trójwymiarowy z metali. Wykorzystuje się ją w przemyśle maszynowym, implantologii stomatologicznej czy w przemyśle chemicznym. Ma ona również szerokie zastosowanie.

Dodaj komentarz